خانه / اساتید / دوره چهارم / دکتر فرشاد مهدی پور

دکتر فرشاد مهدی پور

mahdipoor3اولین ماموریت خبری «فرشاد مهدی پور» برای صفحه دانشگاه و گرفتن گزارش از اردوی ورودی های دانشگاه فردوسی مشهد بود. پس از آن جریان همکاری با روزنامه ادامه پیدا کرد و بستن قرارداد ساعتی در شهریور ۷۵ باعث شد که این همکاری رنگ و لعاب جدی تری به خود بگیرد. کار در حوزه دانشگاه، بی ارتباط با موضوعات سیاسی آن زمان نبود و این باعث باز شدن پای او به حوزه پر جنجال اخبار سیاسی شد. «مهدی پور» در دوره ای مسؤول صفحه کتاب بود و بعد از آن حول و حوش سال های ۷۸ و ۷۹، صفحه آخر روزنامه را که به اخبار سیاسی اختصاص داشت، می بست.

بعد از آن چنان سبک زندگی ژورنالیستی بر او غالب شد که با قبولی در رشته خبرنگاری دانشکده خبر تهران، تصمیم به ترک مهندسی عمران نیمه خوانده اش گرفت. رفتن او به تهران و پیشنهادهای کاری دیگر، هوای کار تجربی در دیگر رسانه ها را به سرش انداخت تا اینکه در اواخر سال ۸۱ مسیر محل کارش تغییر کرد. حالا شده بود سردبیر «هفته نامه آینده سازان»؛ البته از زمانی که آمده بود پایتخت به بهانه خواندن درس، با رسانه هایی همچون خبرگزاری فارس نیز همکاری می کرد. در دوره ای هم که محمود احمدی نژاد شهردار تهران بود، او شده بود خبرنگار حوزه شهرداری روزنامه جام جم و پس از آن هم خبرنگار حوزه سیاست خارجی و دولت این روزنامه.

 همه رزومه کاری من!

به گفته مهدی پور، سردبیری هفته نامه «آینده سازان» نقطه عطف مهمی در کارش بود، یعنی بین سال های ۸۲ تا ۸۴ که البته با وقفه ای کوتاه در انتشار به دلیل مشکلات مالی همراه شد. بعد از آینده سازان، پیشنهادی از «هفته نامه سروش» به او شد که تا یک سال و نیم سردبیری آن را پذیرفت. اوایل سال ۸۵ دبیر گروه سیاسی «روزنامه همشهری» شد و همزمان با آن، مدیرعاملی خبرگزاری شانا (وابسته به وزارت نفت) را نیز بر عهده گرفت، اما عمر همکاری او با این رسانه، به دو سال نکشید و در سال ۸۷ سردبیر خبرگزاری خانه ملت مجلس شد که آن هم عمری یک ساله داشت؛ البته همکاری با همشهری تا اوایل سال ۸۸ ادامه داشت. اواخر تابستان ۸۸ بود که سردبیر هفته نامه پنجره شد و تا همین اواخر هم درآنجا مشغول به کار بود. او در حال حاضر درگیر کارهای پژوهشی دوره دکترای سیاستگذاری فرهنگی در دانشگاه باقرالعلوم است و به عنوان مشاور مدیرعامل با خبرگزاری مهر همکاری می کند.

ادامه کار پژوهشی واژه نامه تخصصی روزنامه نگاری فارسی، پس از انتشار کتاب «تیتر یک» یکی دیگر از مشغله های او در این روزهاست . اگرچه او در این ۱۵-۱۶سال فعالیت خبری، ناگزیر به کار در فضاهای متعدد مطبوعاتی و خبرگزاری شده، اما می گوید: آدم هر جا برود، خانه اش را فراموش نمی کند. «روزنامه قدس» خانه من بود که طی ۵-۶ سال کار در آن، تجربه های بسیاری اندوختم.

مقالات

دوران سخت رسانه‌ها و مسئولیت ما فرشاد مهدی‌پور ۲۵۲۰ ۸ بهمن ۱۳۸۸

 رفتن، رسیدن است فرشاد مهدی‌پور ۲۶۴۰ ۸ بهمن ۱۳۸۸

حل شدن مساله، جمع شدن ماجرا فرشاد مهدی‌پور ۱۴۰۰ ۸ بهمن

۱۳۸۸ میرحسین موسوی و دیدگاه های انتزاعی فرشاد مهدی‌پور ۱۳۶۰ ۸ بهمن ۱۳۸۸

 صدا و سیما در عصر جدید فرشاد مهدی‌پور ۲۱۳۰ ۸ بهمن ۱۳۸۸

 بازی با آتش فرشاد مهدی‌پور ۲۷۵۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

 پخش زنده قتل و جنایت فرشاد مهدی‌پور ۳۱۴۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

توهم تقلب موثر فرشاد مهدی‌پور ۱۸۰۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

 ایستاده بر لبه دیوانگی فرشاد مهدی‌پور ۱۴۹۰ ۶ بهمن

۱۳۸۸ سیاست در سالی سخت فرشاد مهدی‌پور ۲۷۵۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

 زمان می‌ایستد فرشاد مهدی‌پور ۱۵۰۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

مسابقه‌ای برای تضعیف جمهوری اسلامی فرشاد مهدی‌پور ۱۵۲۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

 در حاشیه ۱۲ رأی فرشاد مهدی‌پور ۱۶۸۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

 سال‌های دور از سیاست فرشاد مهدی‌پور ۱۶۲۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

موسوی از موسوی عبور می‌کند؟ فرشاد مهدی‌پور ۲۱۰۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

 آقای موسوی، برگرد فرشاد مهدی‌پور ۱۶۰۰ ۶ بهمن

۱۳۸۸ دود و آتش و بنزین فرشاد مهدی‌پور ۱۶۸۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

لایحه‌ای که رای نمی‌آورد فرشاد مهدی‌پور ۲۲۲۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

 سال سرنوشت فرشاد مهدی‌پور ۱۴۱۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

مردانی که باید استعفا دهند فرشاد مهدی‌پور ۲۵۶۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

ایستاده با مشت فرشاد مهدی‌پور ۱۷۹۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

پاشنه آشیل فرهنگ، از دیروز تا فردا… فرشاد مهدی‌پور ۱۶۵۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

 روز بزرگ جمهور یا هزار راه نرفته… فرشاد مهدی‌پور ۱۶۷۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

ما همه خوبیم فرشاد مهدی‌پور ۲۳۸۰ ۶ بهمن ۱۳۸۸

طراحی سایت